Złośliwe oprogramowanie jest coraz groźniejsze!

Złośliwe ooprogramowanie rozsyłane po polskich komputerach to plaga. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jego obecności na naszym dysku, tym czasem efekty, jakie mogą wywołać są naprawdę groźne.

Teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że poruszając się po sieci nigdy nie jesteśmy w pełni bezpieczni. W praktyce niewielu z nas przywiązuje wagę do stosowania odpowiednich zabezpieczeń czy przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Tymczasem cyberprzestępcy tylko czyhają na taką nieodpowiedzialność. Zaledwie kilka sekund wystarczy, by do naszego komputera przeniknął złośliwy bot. Często nie jesteśmy nawet w stanie wykryć jego obecności, a szkody, które może nam wyrządzić są naprawdę poważne. Boty są powszechnie wykorzystywane do przejmowania komputerów, które następnie są używane do różnego rodzaju przestępstw.

Przy pomocy botów przestępcy mogą także wykraść z naszego komputera poufne dane, takie jak dane dostępowe do konta bankowego. Fakt, że złośliwe oprogramowanie jest coraz bardziej rozpowszechnione jest bardzo niepokojący.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. W tym roku prawdopodobnie odnotujemy kolejny wzrost. Nic dziwnego, że bezpieczeństwo sieciowe będzie jednym z najważniejszych tematów, którym będą zajmować się specjaliści na XVI Międzynarodowej Konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE 2012.